Obecna moda jest bardzo niespójna. Z jednej strony ogromnym powodzeniem cieszy się minimalizm, styl skandynawski, który słynie z ogromnej prostoty, z drugiej do mieszkań coraz częściej zaczyna wciskać się styl nowojorski, który jest bardzo dekoracyjny. Aż kapie od złoceń, ozdobień, ornamentów, kolorów i wytworności. Nie każdemu to odpowiada i chociaż na pierwszy rzut oka styl nowojorski może wywołać wrażenie przesytu, wystarczy się przyjrzeć, by dostrzec, że ma w sobie to coś… i zakochać się w nim na zawsze.

Luksusowy apartament z Manhattanu

Właśnie tak powinno wyglądać twoje mieszkanie w stylu nowojorskim. Przypomnij sobie wszystkie te sceny z „Seksu w wielkim mieście”, kiedy Charlotte urządzała mieszkanie męża na Park Avenue albo Carrie odwiedzała przestronny apartament Mr Biga. Biel, krem, obfite zasłony, dekoracje, ponadczasowa klasyka mebli, niezwykła jakość i przede wszystkim ogromne przywiązanie do każdego detalu, mnóstwo drobiazgów i elementów dekoracyjnych.
Klasyczne formy mebli wypoczynkowych są uzupełnione miękkimi poduszkami, które są bardzo miłe w dotyku. Całe zestawienie koniecznie musi być uzupełnione obiciami krzeseł, często na ścianach pojawiają się jasne, ale pokryte wzorem tapety. Sztukaterie, boazeria angielska, a czasami tkaniny takie same jak na obiciach krzeseł czy wezgłowia łóżka. Styl nowojorski to elegancja i wytworność w ponadczasowym, klasycznym wydaniu.

Przede wszystkim kącik wypoczynkowy

W stylu nowojorskim salon ma nieco inne znaczenie niż u nas. Przede wszystkim nie służy podejmowaniu gości, ale wypoczynkowi w domowym zaciszu. Jeśli już musi połączyć te dwie funkcje, powinien być wyposażony w kącik wypoczynkowy, w którym możesz się zrelaksować. Najważniejsze są oczywiście meble, sofy, fotele, otomany, które są obciągnięte miękkimi i bardzo wysokiej jakości materiałami. Tutaj rządzi symetria i wygoda. Powinieneś mieć blisko do niewielkiego stolika do kawy czy półki, na której możesz odłożyć czytane czasopismo.

Królewska sypialnia

Kolejnym wyznacznikiem stylu nowojorskiego jest królewska sypialnia. Nie chodzi tylko o łóżko (chociaż koniecznie musi mieć obite aksamitem wezgłowie) i inne meble, jak komódka czy toaletka, ale przede wszystkim o dodatki, a zwłaszcza o pościel. Sposób ścielenia łóżka musi być iście królewski. Najważniejszą rolę odgrywa kapa, ale liczą się także poduszki, które powinny być spiętrzone u wezgłowia. Wszystko utrzymane w ciepłym kolorze beżu, delikatnej brzoskwini, bieli, srebrze lub złocie, włącznie z podłogą, pokrytą wykładziną lub dywanem obejmującym cały pokój.

Dodatki tekstylne: zasłony i poduszki

W stylu nowojorskim nie może zabraknąć przede wszystkim takich dodatków jak zasłony, które powinny być zrobione z ciężkich, drapowanych materiałów. Dodatkowo ważne są także poduszki, które nie tyle służą komfortowi, ale mają za zadanie sprawić, by pomieszczenia były przytulane i zarazem pełne przepychu. Użyte materiały muszą być najwyższej jakości i zwracać uwagę fakturą.

Sprawdź także -> Płytki – szeroki wybór płytek do domu i ogrodu.