Fototapeta to jeden z największych trendów. Coraz częściej pojawia się w domach, i to w formie mini, czyli niewielkich, ozdobnych dekoracji, i to w formie maxi, czyli obrazu na całą ścianę. Jest to sposób na szybką metamorfozę każdego pomieszczenia, a przy tym stosunkowo niedrogi. Odpowiednio wybrana fototapeta będzie wspaniałym uzupełnieniem każdej aranżacji, podkreśli jej charakter. Ale jak ją wybrać? Na rynku aż roi się od wzorów, kolorów, szablonów, rodzajów. Dowiedz się, jak wybrać fototapetę.

Po pierwsze pomysł

Pierwszym krokiem do wyboru fototapety jest zdecydowanie się na konkretny wzór. Jest ich przecież mnóstwo, wręcz nieskończona ilość. Górskie krajobrazy, znane postaci, urocze obrazeczki czy bajkowe fantazje. Na dodatek jeszcze, możesz przecież swoją fototapetę wydrukować samodzielnie, większość drukarni ma w swojej ofercie takie usługi. Więc może fototapeta w postaci kolażu zdjęć twoich i rodziny?
Tutaj ważne jest tylko, by zdjęcia miały odpowiednią jakość, inaczej zamiast tapety, będziesz mieć po prostu liczne piksele, które będą się nieskładnie układały w twoją postać. Warto dobrze to przemyśleć, ponieważ wiele wskazuje na to, że raz zamontowana fototapeta zostanie z tobą już na długo.

Rodzaje fototapet

Kolejną decyzją, którą musisz podjąć przy wyborze fototapety jest przede wszystkim jej rodzaj. Wydawać by się mogło, że to jest wszystko jedno, a fototapeta to po prostu fototapeta. Ale oczywiście tak nie jest. Rodzaje się trzy i każdy z nich różni się przede wszystkim trwałością i jakością. Znaczenie ma tutaj oczywiście także cena, która może być uzależniona od sposobu druku. Nie wszystkie fototapety nadają się do każdego pomieszczenia, niektóre z nich na przykład w kuchni czy łazience będą za mało trwałe. To ważne więc, by dobrać odpowiedni materiał do swoich potrzeb.

Fototapeta foliowa

Fototapeta foliowa to w zasadzie jedna z najczęściej wybieranych fototapet na rynku. Głównie dlatego, że jest najtańsza. Jest to po prostu druk wykonany na folii samoprzylepnej. Taką fototapetę łatwo się nanosi na ścianę, ponieważ łatwo jest ją rozwinąć, odkleić. Dość dobrze się trzyma. Jednak jakość obrazu może być gorsza. Wiele zależy od producenta i użytych farb. Największym plusem tego rozwiązania jest fakt, że fototapeta foliowa może być ściągnięta ze ściany i przeniesiona w inne miejsce. Można ją jednak nakleić wyłącznie na idealnie gładkich ścianach, ponieważ wszystkie niedoskonałości będą bardzo widoczne.

Fototapeta lateksowa

Fototapeta tego rodzaju jest drukowana na materiale z dodatkiem lateksu. To sprawia, że jest nieco bardziej trwała i nie schodzi z niej kolor. Co ważne, ta fototapeta jest odporna na ścieranie, więc w razie gdyby się pobrudziła, można ją umyć. Zalaminowana jest odporna nawet na działanie środków chemicznych, więc nadaje się także do łazienki czy do kuchni między szafkami. To często wybierany rodzaj fototapety, który cieszy się także powodzeniem w pokojach dziecięcych. Trwałość i łatwość w czyszczeniu to jedne zalety, z drugiej strony jednak nie można jej przenieść na inne miejsce.

Fototapeta winylowa

Fototapeta na podłożu winylowym jest najgrubsza i najbardziej trwała z nich wszystkich. Jej montaż jest nieco trudniejszy, wymaga odpowiedniego przygotowania ściany. Należy też zwrócić uwagę na to, że przez nią ściana nie oddycha. Jest jednak bardzo odporna, można ją łatwo wyczyścić, niestraszna jej wilgoć czy zabrudzenia, więc korytarz, łazienka czy kuchnia to dla niej idealne miejsca.

Sprawdź: https://marketing-internetowy24.pl/oferta/content-marketing/