Oprócz urządzenia wnętrza domu, warto zadbać także o wygląd przestrzeni wokół niego. Elementy takie jak podjazd czy ścieżka bardzo często wykonane są z kostki brukowej. Można wybierać spośród produktów w wielu kolorach i wzorach. Jak dobrać kostkę najlepszą do danej przestrzeni?

Kolor i wzór

Kostka brukowa musi mieć taki kolor, który będzie pasował do reszty obiektów na posesji. Najlepiej dobrać go względem elewacji budynku, dachu lub innego charakterystycznego elementu. Ułożenie kostki wokół domu to inwestycja na długie lata, dlatego warto postawić na uniwersalne i ponadczasowe wzory. W wyborze może też pomóc architekt krajobrazów, który doradzi jak łączyć kostki także pod względem faktury i kształtów.

Wielkość przestrzeni

Wybór kostki jest zależny od wielkości powierzchni dostępnego terenu. Jeśli jest ona duża, świetnym rozwiązaniem będzie ułożenie kostki brukowej we wzory, które wzbogacą kompozycję. Jeśli budynek utrzymany jest w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, lepiej ograniczyć się do prostych wzorów i maksymalnie trzech kolorów kostki. Przy małych powierzchniach najlepiej sprawdzi się kostka w jednym dominującym kolorze i ewentualnie drugim, dopełniającym całość.

Przeczytaj także: https://www.daktela.com/pl/callcentrum/call-center/

Funkcje nawierzchni

Przy wyborze kostki brukowej znaczenie ma nie tylko jej wygląd, ale również funkcjonalność. W zależności od potrzeb należy wybrać produkt o odpowiedniej grubości i wielkości. Grubość ma znaczenie w kwestii natężenia ruchu. Cieńsze kostki przeznaczone są jedynie do ruchu pieszego i mogą znajdować się na tarasach, ścieżkach i placykach. Kostki o grubości od 6 cm można stosować na podjazd do garażu. Jeśli nawierzchnia ma wytrzymać obciążenie samochodów dostawczych i ciężarowych, najlepiej zdecydować się na kostkę o grubości 8 lub 10 cm. W takich miejscach produkty powinny być również większe, ponieważ te o małej powierzchni gorzej przenoszą obciążenia.

Rodzaje kostki

Na nawierzchniach wokół domu stosuje się najczęściej kostki standardowe. Istnieją jednak także kostki szlachetne, które dzielą się na kilka rodzajów ze względu na typ obróbki i wygląd. Kostki strukturalne i łupane wyglądem przypominają naturalny kamień. Postarzane świetnie imitują staroświecki bruk dzięki młoteczkowaniu powierzchni, a szczotkowane mają ciekawą strukturę z widocznymi porami. Dostępne są także kostki o płukanej powierzchni ze strukturą dekoracyjną. W zależności od materiału wykonania, kostki brukowe można podzielić na betonowe i kamienne.

Kostkę brukową znajdziesz na https://www.betor.pl/kostka-brukowa/