„Marzy mi się nowoczesna kuchnia” – pewnie wielokrotnie wypowiadałeś to zdanie, oczyma wyobraźni widząc wielką przestrzeń z wyspą, szarościami i błyszczącymi patelniami. Jednak kiedy przychodzi do realizacji i aranżowania kuchni, a wizja musi zostać urzeczywistniona, okazuje się to trudne. Najczęściej dlatego, że kuchnie są małe i trzeba zrezygnować z wielu elementów, a kuchnia szybko staje się klasyczna. Nie rezygnuj ze swoich wyobrażeń. Dowiedz się, co zrobić, by kuchnia była w nowoczesnych stylu.

Kuchnia nowoczesna, czyli jaka

Małe kuchnie służące temu, by tylko przygotować posiłek, stały się przeszłością. Obecnie to bardzo reprezentacyjne miejsce w domu, na tyle, że większa część rodzinnych i przyjacielskich uroczystości przenosi się właśnie tam. Od kiedy gotowanie nie jest zwykłym obowiązkiem, a sztuką, otoczenie w jakim się znajduje także nabrało większego znaczenia. Kuchnia musi być zatem bardziej przestronna i otwarta, tak, by każdy mógł widzieć, jak czarujesz swoje najwspanialsze potrawy.

W idealnym świecie kuchnie miałyby dobre 20 metrów kwadratowych powierzchni i byłoby w nich miejsce na wszystko, włącznie z wieszakami na idealnie wyszorowane i błyszczące garnki. A jednak najczęściej nasze kuchnie są znacznie mniejsze, ale pragnienie, by były jak najbardziej reprezentacyjne nie mija. Dlatego nowoczesna kuchnia musi spełniać szereg wymagań, które czasami zdają się być po prostu sprzeczne. Musi mieć miejsce do siedzenia, musi być wygodna, a przede wszystkim – maksymalnie funkcjonalna.

Funkcjonalność

To zdecydowanie najważniejszy czynnik, który warto wziąć pod uwagę podczas urządzania kuchni. Musisz mieć swobodę gotowania, a jednocześnie kuchnia musi być tak urządzona, by oszczędzać twój czas i sprawić, że nie będziesz musiał biegać po niej w poszukiwaniu każdej pojedynczej miski czy łyżeczki. W tym wypadku najważniejsze jest takie ułożenie blatu roboczego, kuchenki, lodówki i zlewu, by jak najekonomiczniej można się było między nimi poruszać. Przede wszystkim nie zapomnij o zamontowaniu dużego blatu tuż obok kuchenki. Dzięki temu gotowanie będzie znacznie łatwiejsze i szybsze, a wszystkie przyprawy i składniki będą w zasięgu ręki.

Nowoczesne podejście do gotowania

Nowoczesna kuchnia jest dla osób, które mają nowoczesne podejście do gotowania i żywienia. Nie oznacza to, że nie możesz w niej zajmować się lepieniem pierogów i robieniem gołąbków, ale podstawą nowoczesnej kuchni tak naprawdę są sprzęty. W czasie remontu warto od razu zainwestować w takie z wyższej półki.
Świetnie sprawdzi się zwłaszcza piekarnik, który ma także możliwość gotowania na parze, warto znaleźć miejsce dla specjalnych sokowirówek i wyciskarek, nawet jeśli oznaczałoby to rezygnację z kuchenki mikrofalowej. Nowoczesna kuchnia ma być sanktuarium zdrowia i miejscem, gdzie możesz przygotować posiłki, które sprawią, że ty i twoi najbliżsi będziecie zdrowi i szczęśliwi.