Różne są gusta i guściki, a jak wiadomo, de gustibus non est disputandum. Ale nawet jeżeli o nich nie można dyskutować, to tym bardziej można je mieć. Najlepiej własne. Jednak kiedy przychodzi do urządzania wnętrza, trzeba się na coś konkretnego zdecydować.

A zdecydowanie nie jest to łatwe, jeżeli nasz gust uchodzi za eklektyczny. Jak więc połączyć aranżację wnętrz i eklektyzm?

Czym jest eklektyzm?
Styl w architekturze polegający na łączeniu, dość swobodnym, różnych elementów wywodzących się z różnych stylów architektonicznych nazywamy eklektyzmem. Jest to więc swoisty melanż, kompozycja tak bardzo do siebie niepasująca, że aż dobrze współgrająca. „Banał, pomieszanie z poplątaniem” – może powiedzieć ktoś, kto nigdy nie nawiązał z tym stylem bliższego kontaktu. Trudność w eklektycznej aranżacji wnętrz polega na tym, że nie każdy „bałagan” ze sobą współgra, a łączenie różnych stylów w jeden spójny, musi odbywać się według pewnym reguł. W końcu eklektyzm to także gra dodatkami i akcesoriami, które niejednokrotnie potrafią wzbogacić nasze wnętrze.

Wyczucie smaku i wyobraźnia
Aranżując wnętrze zawsze potrzebujemy wyobraźni. Banalna prawda, która często jednak nas zawodzi. W przypadku wnętrz eklektycznych, wyobraźni potrzeba jeszcze więcej. Sztampowość, którą chcemy przełamać, nie może przysłonić celu nadrzędnego, a mianowicie spójności i proporcjonalności. Stąd wyczucie smaku i proporcji jest przy aranżowaniu eklektycznego wnętrza najważniejsze. Łączenie różnych stylów też musi posiadać granice. Choć na pierwszy rzut oka takie wnętrza można określić słowem „nieład”, to w tym przypadku nie ma mowy o przypadkowości. Skrzętnie skomponowana całość jest w stanie zaskoczyć każdego i niejednokrotnie diametralnie odmienić dobrze znane nam wnętrze.

Polecamy: https://www.lights.com.pl/Plafony-251k/

Prostolinijny i niesztampowy
Eklektyzm bardzo często kojarzy nam się z barokowym przepychem, przełamanym czymś nowoczesnym. Tymczasem sam styl może być również prosty, spójny i harmonijny. Prostota w aranżacji nie wyklucza eklektyzmu. Melanż różnych stylów może bowiem odbywać się na małych rzeczach i pozostawiać przestrzeń prostą lub wręcz niemal pustą. Zabawa konwencjami znosi granice, a dla projektantów daje szerokie pole do popisu. Warto zadbać o proporcje. Każdy element stylu eklektycznego musi być doskonale przemyślany. Częstym błędem jest mieszanie zbyt dużej ilości elementów, które zagłuszają się wzajemnie i nie współtworzą całości. Brak wyobraźni i chęć narzucenia swojego zdania często mogą skończyć się aranżacyjną katastrofą. Stąd tak trudno poruszać się po grząskim gruncie, jakim jest melanż stylów.

Styl eklektyczny w architekturze wnętrz to powiew świeżego powietrza na skostniałe struktury sztuki aranżacji. Fuzja różnorodnych elementów, pomieszanie stylów, nadaje pomieszczeniu nowego, głębszego wymiaru. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że eklektyzm nie sprawdza się w każdym wnętrzu, dlatego z jego wykorzystaniem należy postępować niezwykle ostrożnie. Z wyczuciem i wyobraźnią.

Sprawdź też: https://www.albertfresh.pl/