Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś w jakim wnętrzu chcesz mieszkać? Często to, co sobie wymarzymy w praktyce okazuje się odległe od tego, w czym się dobrze czujemy. Właśnie dlatego urządzając wnętrze, w którym zamierzamy przebywać po kilka lub kilkanaście godzin powinniśmy zachować umiar i staranność.

Oczywiście nasz własny gust będzie tu najważniejszym kryterium, jednak na pewno nie jedynym. Zanim przejdziemy do projektowania wnętrza powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, jaką ma ono pełnić funkcję. Zastanówmy się, jakie aktywności będziemy w nim podejmować, a następnie jakie meble będą nam potrzebne, jakie przedmioty pomogą nam w wykonywaniu tych aktywności a jakie będą nam przeszkadzać. Wyobraźmy sobie np. że w jednym z pomieszczeń urządzamy czytelnię. Czytanie to czynność wymagająca skupienia i wymaga ciszy, zarówno gdy czytamy dla relaksu, jak i wtedy, gdy się uczymy. W czytelni warto zadbać o to, aby dźwięk nie rozchodził się w niej na wszystkie strony i aby jej wystrój nie rozpraszał. Ponadto bardzo ważna będzie wygoda – fotel czy kanapa, w których będziemy spędzać czas z książką, nie powinny zbytnio obciążać naszego kręgosłupa i pozwolić się skupić na lekturze zamiast na poszukiwaniach odpowiedniej pozycji.

Na luksus posiadania czytelni jest sobie w stanie pozwolić niewielu Polaków, zdecydowana większość z nas żyje w dwu – trzypokojowych mieszkaniach, które rozdzielone zostają pomiędzy członków rodziny. W pokoju dziecięcym muszą oczywiście znaleźć się zabawki a wystrój warto konsultować z samymi lokatorami, oczywiście studząc ich zapędy, gdy zajdzie taka konieczność. Warto spytać dzieci, jaki kolor ścian preferują, czy chciałyby mieć u siebie fototapetę i o tego typu rzeczy. Jeśli nasze pociechy będą dobrze czuły się w zamieszkiwanym przez siebie pokoju, to bardzo dobrze wpłynie na wszystkie dziedziny ich życia.

widok-z-biura

Szukasz dekoracji do pokoju? Sprawdź ofertę Obrazynasciany.pl oraz Artpasaż, gdzie znajdziesz nowoczesne wzory plakatów i obrazów.

Pokój dorosłych zazwyczaj oprócz łóżka wyposażony jest również w komputer, telewizor i wszelkie sprzęty, jakie są im niezbędne na co dzień. Podobnie jak w przypadku pokoju dziecięcego wnętrze dla dorosłego powinno być urządzone zgodnie z jego gustem. Problemy zaczynają się często, gdy w jednym pomieszczeniu mają mieszkać np. mąż z żoną, przy czym oboje mają odmienne gusta. U panów da się zaobserwować tendencję do odpuszczania tematu i zostawiania wolnej ręki żonie, panie natomiast potrafią być w kwestiach wystroju wnętrza do tego stopnia nieustępliwe, że nawet mężczyźni, którzy chcieliby zawalczyć o swoją przestrzeń, odpuszczają. To błąd – przy wspólnie zamieszkiwanym wnętrzu warto szukać kompromisów. Co z tego, że postawimy na swoim, skoro nasz partner/partnerka będzie się źle czuć? Prędzej czy później my sami również to odczujemy.

Zarówno urządzanie, jak i samo planowanie wnętrza bywa fantastyczną i wciągającą rozrywką, która u wielu osób przekształca się w pełnowymiarowe hobby, a nawet w zawód. Ponadto nic nie daje takiej satysfakcji, jak realizacja marzeń. Jeśli marzysz o wnętrzu, urządzonym zgodnie z Twoją koncepcją, nie szczędź środków ani energii by je stworzyć.